رفتار غیرحرفه ای و دومینوی مشکلات مالی بانک ها

رفتار غیرحرفه ای و دومینوی مشکلات مالی بانک ها

روزنامه تعادل - اکنون بخشی از جامعه به خاطر عملکرد برخی موسسات اعتباری غیرمجاز و برخی شایعات که توسط افراد معلوم الحال منتشر شده، دچار هیجانات و نگرانی شده و  از همه جا و همه کس سوال میکنند که چه باید کرد؟ اگرچه در روزنامه های اقتصادی و مصاحبه دکتر سیف  واطلاعیه های بانک مرکزی در روزهای اخیر سعی شده شفاف سازی شود ولی متاسفانه برخی همکاران شبکه بانکی،  به طمع جذب سپرده به این آتش دامن میزنند که این رفتار غیرحرفه ای و غیراخلاقی،‌بسیار جای تأمل و تأسف دارد.

 

باید توجه داشت که اگر بهر دلیلی یکی از بانکهای بزرگ کشور به ورطه ورشکستگی برسد دومینوی ورشکستگی راه خواهد افتاد و گریبان همه بانکها را خواهد گرفت بنابراین همکاران در شبکه بانکی باید کمی مدبرانه و حرفه‏ ای تر برخورد کنند  زیرا جذب منابع به قیمت بی اعتمادی عمومی به نظام بانکی راه حل عقلانی بنظر نمی رسد، بی اعتمادی به شبکه بانکی به نفع هیچ یک از بانکها و مجموعه نظام اقتصادی کشور نیست و خود بانک های بزرگ را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. 

 

مردم عزیز ایران نیز باید اخبار را  از مرجع درست و معتبر پیگیری کنند و در صورت نگرانی با بانک مرکزی و ادارات نظارت بر بانک ها تماس بگیرند و از اوضاع و احوال بانکها باخبر شوند. همه مردم و فعالان بانکی باید  با فهم و درک شرایط، به نگرانی بیش از پیش سپرده گذاران احترام گذاشته و از حقوق سپرده گذاران دفاع کنند و اجازه ندهند  که شایعات و رفتار غیرحرفه ای برای جذب سپرده سایر بانک ها، افزایش یابد.

 

بانک پارسیان و سایر بانک های خصوصی کشور نیز قاطعانه و به همت مدیران و کارکنان خود که رابطه بانک و مشتری و بانکداری را در کشور تعریف مجدد کرده و الگوی بانکها شده اند با سرفرازی به کار خود ادامه میدهند و نه تنها به وظیفه بانکی خود عمل میکنند بلکه وظایف اجتماعی خود را نیز به خوبی ایفا میکنند و بارها ثابت کرده اند که در کنار مردم در ساماندهی موسسات غیرمجاز از جمله ثامن الحجج و ساماندهی کسبه پلاسکو و تامین نیاز خانوارها و نیازمندان بوده اند. 

 

شنیده ها حاکی از آن است که در کنار انتشار شایعات ورشکستگی بانک ها، برخی افراد تلاش می کنند که وضعیت بانک های خصوصی را تضعیف کرده و به افراد مختلف توصیه می کنند که سپرده خود را از برخی بانک  های خصوصی خارج کرده و به تعدادی دیگر از بانک ها از جمله بانک دولتی منتقل کنند.

 

با توجه به گردش مالی زنجیره وار و ارتباط بانک های مختلف در تجهیز منابع، تامین مالی طرح های اقتصادی، پیگیری مطالبات و تسهیلات در کل اقتصاد کشور  باید توجه داشت که همه بانک ها و موسسات اعتباری، حساب ها و سپرده ها و مطالبات مختلفی که در بازار بین بانکی ایجاد شده با هم در ارتباط هستند و تضعیف یک بانک و موسسه  مالی، به معنای تضعیف همه بانک ها است.

 

براین اساس، شروع حرکت های غیر حرفه ای و رقابت منفی و تخریب رقیب برای جذب سپرده، عملا به معنای شروع دومینوی بحران مالی است و باعث خواهد شد که بعد از موسسات غیرمجاز، موسسات اعتباری و بانک های خصوصی و دولتی نیز  با مشکلاتی مواجه شوند و در نتیجه کسانی که تصور می کنند  برخی بانک ها وضعیت بهتری دارند نیز شاهد رشد بحران در سایر بانک ها خواهند بود .

 

نگاهی به تجربه بحران مالی در سایر کشورهای جهان از جمله بحران مالی 1929 و 2008 نیز نشان می دهد که این دومینو از یک نقطه شروع  و به سایر نقاط انتقال یافته و لذا باید از نقطه ابتدای شایعات با آن برخورد شود و اجازه ندهیم که به سایر مراکز و موسسات مالی و بانک ها انتقال یابد.

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید